Aktuality

RomanoNet uspořádal v Praze demonstraci proti diskriminaci a rasismu v Evropě

Kolem 300 lidí převážně Romů se zúčastnilo protestního pochodu proti násilí a diskriminaci vůči romské komunitě v Česku, Itálii a na Ukrajině. Účastníci protestu vyzývali všechny tři země i Evropskou unii, aby se postavily proti xenofobii a rasismu. Akce, která se koná v devíti evropských zemích, je zároveň připomínkou likvidace takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi.

V nesnesitelném horku vyrazil průvod v 16 hodin za doprovodu policistů z Letenské pláně k dva kilometry vzdálenému Velvyslanectví Ukrajiny. Cestou k ambasádě i před ní lidé skandovali hesla: "Černí, bílí - spojme síly", "Stop vraždám na Ukrajině!", "Stop rasismu!", "Jekhetane!" nebo "Opre Roma!". Kromě cedulí s hesly nesli českou a romskou vlajku a vlajku Evropské unie.

Před ukrajinskou ambasádou nejdříve zazpívala Pavlína Matiová společně s demonstranty českou hymnu.

Michal Miko, ředitel pořádající zastřešující organizace RomanoNet, před ambasádou přečetl manifest, který již včera zástupci organizace předali italskému velvyslanci. "My, romští a neromští občané České republiky, protestujeme proti násilí zaměřenému na romské komunity v České republice, Itálii a na Ukrajině. Reagujeme tím na níže zmíněné incidenty, které se v těchto zemích nedávno odehrály," řekl v projevu Miko a upozornil na celou řadu násilných protiromských útoků na Ukrajině a v Itálii.

"19. července 2018, po několika dalších útocích s rasistickým podtextem bylo v Itálii postřeleno pouze roční romské dítě. Útočníci ho střelili do zad, zatímco jej držela matka v náručí," uvedl Miko.

Dalším řečníkem byl sociolog Fedor Gál, který vyzval ke spojení všech slušných lidí. "S problémů, který nás trápí se nevykecáme. Je třeba jít do akce a vpředu musí být ti nejlepší," řekl v projevu Gál a vyzval Romy k zapojení do politiky. "Buďte aktivní občané, ne pouze Romové, jinak to prohrajeme," dodal Gál.

Členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Edita Stejskalová mimo jiné vyzvala českou vládu, aby bezodkladně vytvořila pozici zmocněnce pro romské záležitosti.

 "Romové žijí v sociálním vyloučení a chudobě nedobrovolně! Romové si nárokují rovné a spravedlivé zacházení! Romové nechtějí žít na okraji společnosti! Romové žádají vlády a instituce EU o edukaci společnosti vedoucí k respektování práv všech občanů, a soudy o důsledné trestání politických názorů, která staví jednu rasu nad druhou! Romové žádají přiměřenou ochranu, jaká je garantována každému občanovi! Romové požadují aktivní a seriozně myšlenou politickou participaci od národní až mezinárodní úrovni v rozhodovacích procesech," vyzvala příslušné autority Edita Stejskalová.

Ondřej Mirovský ze Strany zelených vyzval ukrajinské orgány, aby řešili útoky na Romy jako rasově motivované.

Místopředsedkyně Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Martina Horváthová poděkovala všem shromážděním a vyzvala je, aby se zúčastnili nadcházejících komunálních voleb a volili romské kandidáty. "Mezi námi je tady nejméně 10 Romů, kteří budou kandidovat. Volte romské kandidáty," řekla Horváthová.

František Kostlán ve svém projevu varoval před fašizací společnosti v celé Evropě. "Společenská atmosféra se zhoršuje. Různí fašisté, náckové a ultrakonzervativci se dostávají do parlamentů téměř v celé Evropě. Nejde jen o Romy. Násilí se nezastaví pouze u jedné menšiny," řekl v projevu Kostlán a stejně jako Fedor Gál vyzval ke spojení všech slušných lidí.

Shromáždění pak zakončila společně zpívaná romská hymna Gelem, gelem.

Chargé d'affaires ukrajinské ambasády pak od demonstrantů převzal jejich manifest. Ujistil je, že násilné činy, které zmiňují, budou na Ukrajině vyšetřeny. "Ukrajinská vláda odsuzuje všechny projevy rasismu a xenofobie," dodal. Stejný manifest předali zástupci organizace RomanoNet v pondělí italskému velvyslanci v ČR.

ZÁZNAM

FOTOGALERIE

Rybná 716/24, Staré Město,
110 00 Praha 1

Datová schránka: v9pxdid

IČO: 06060285

Spolek zapsán u Městského soudu v Praze ve spisu L 68365.