RomanoNet

Romové a cizinci

cílová skupina

Lidská práva

oblast

Česká republika

místo působení

1999

Rok založení

Slovo 21 je nestátní nezisková organizace se sídlem v Praze, která vznikla v roce 1999. Zaměřuje se na 3 hlavní oblasti: zlepšení postavení Romů, zlepšení integrace cizinců z takzvaných třetích států a podporu válečných ukrajinských uprchlíků. Ve všech svých aktivitách ale zároveň cílí i na širokou majoritní společnost, bez níž by snahy o budování tolerance vůči minoritám byly marné.

Členky romské ženské skupiny Manushe svou ,,Neviditelnou sílu“ přenesly do dvanácti fotografií, na kterých některé z nich samy pózovaly.

#Neviditelnasila je série fotografií, kterou romské ženy z romské ženské skupiny Manushe chtějí věnovat všem ženám bez rozdílu. Každá z nich má v sobě nějakou neviditelnou sílu, superschopnost, prostě „něco“, co si dost možná samy neuvědomují, ale s touto silou/schopností dokážou skvělé věci. Jen získat tu sebedůvěru a nebát se!

Naší filozofií je aktivovat Romy i cizince a naučit je, jak vybojovat a prosadit svá lidská práva.

4_5
2_5

Organizace například dlouhodobě propojuje rodiny Čechů a cizinců společným obědem v rámci projektu Rodina Odvedle, posiluje romské ženy pod hlavičkou romské ženské skupiny Manushe nebo metodicky zaštiťuje adaptačně-integrační kurzy Vítejte v České republice, které jsou v současné době povinné pro většinu cizinců ze třetích zemí. Chceme být prostředníkem, který podporuje možnosti, příležitosti a odhodlání Romů na cestě jejich růstu a společenského uplatnění. Chrání jejich práva a důstojnost v rámci společnosti.“

Play Video

Festival Khamoro

Jednou z vlajkových lodí Slova 21 je Světový romský festival Khamoro, který v roce 2024 oslaví už 26. narozeniny. Týdenní akce, která je oslavou romské kultury a rozmanitosti, do Prahy každoročně přiláká na 10 tisíc návštěvníků. Festival se nesoustředí pouze na hudbu.

Jeho součástí jsou také výstavy, dětský den, vyprávění pamětníků či odborné konference. Khamoro je držitelem prestižního ocenění EFFE Label – evropské značky kvality.

Více informací najdete na: www.khamoro.cz/