RomanoNet

/
/
Organizace RomanoNet spustila kampaň s názvem „ME DŽAV! A so tu?“

Organizace RomanoNet spustila kampaň s názvem „ME DŽAV! A so tu?“

„Vyznat se v politických programech, najít si své favority a zároveň volit zodpovědně? To je těžké i pro ostřílené voliče. Natož pak pro ty, kteří jdou k volebním urnám v komunálních volbách poprvé. A takových je mezi cílovou skupinou kampaně mnoho. Buď proto, že volby ignorovali, nevěděli o nich anebo skočili na předvolební sliby a pohrůžky těch, kteří si jejich hlasy kupovali a kupují. Právě proto jsme již na konci srpna spustili kampaň s názvem „ME DŽAV! A so tu?“ která má probudit zájem Romů o politiku a uvědomit si, že právě lokální politika má zásadní dopad na jejich každodenní život,“ říká Michal Miko, ředitel organizace RomanoNet.

Kampaň probíhá intenzivně na sociálních sítích, zejména na FB a Instagramu, a má významný dopad na cílovou skupinu. Součástí kampaně jsou videa, ve kterých známé romské osobnosti vyjadřují svůj postoj k volbám a současně vyzývají další Romy k tomu, aby šli volit také. Některá videa v kampani mají až 50 000 zhlédnutí a stovky sdílení. Dále jsou publikovány články občansky aktivních Romů, které se zveřejňují na zpravodajském serveru www.romea.cz.

Týden před volbami bude zveřejněno instruktážní video, ve kterém bude Romům vysvětleno, jak volba v komunálních volbách probíhá. Současně se v mnoha vyloučených lokalitách rozdávají letáky, které informují Romy o tom, že se 5. a 6. října konají komunální volby a že na stránkách www.medzavasotu.cz mohou najít podrobnější informace.

Kromě zvýšení volební účasti Romů v komunálních volbách organizace RomanoNet také monitoruje ve vytipovaných vyloučených lokalitách v České republice kupčení s hlasy. Má v těchto místech hlídky, které vědí jak postupovat v případě, kdy dochází k tomuto korupčnímu jednání.

„Existuje mnoho politických stran či uskupení, které cíleně navštěvují sociálně slabé Romy a za pár stovek nebo šišku salámu je dovedou s předvyplněným volebním lístkem k volební urně. Některým je přislíbena odměna až po té, co odvolí a tak se mnohdy stalo, že Romové žádali volební komisi o to, aby jim tedy zaplatila, když už šli volit. Naše hlídky mají na starost toto korupční jednání odhalovat, další už bude na policii a soudech, které by měly v tomto ohledu jednat rychle,“ vysvětluje Michal Miko, ředitel organizace.

Kampaň ME DŽAV! A so tu? Bude spuštěna do poloviny října. Po té bude probíhat vyhodnocení dopadu kampaně a na konci roku 2018 budou tyto výsledky veřejně prezentovány pro zájemce a odbornou veřejnost na národní i mezinárodní úrovni.

Organizace RomanoNet je zastřešující organizací 8 neziskových romských a proromských organizací, která je platformou pro vyjednání a prosazování změn v nastavování politiky integrace a k lepšímu zacílení výzev na financování projektů k integraci Romů a sociálně znevýhodněných osob. Organizace stojí za vznikem stínové zprávy o stavu romské menšiny s názvem „Monitorovací zpráva občanské společnosti o implementaci národní romské integrační strategie v České republice“.

Další aktuality...

amensam-romanonet

Romské organizace spustily kampaň ke sčítání: Me som Rom, me som Romňi, amen sam Roma! A so tu?

pecao

RomanoNet: Nová éra internetu pro romskou mládež se blíží! Zapojte se a vzdělávejte se!